
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Copper Alloy |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 20 V |
| RoHS | Compliant |
| Type | Type C |
| Current Rating | 5 A |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 6 |
| USB Standard | USB 3.1 |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Angle | Straight |
Stock: 235
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16954
Ext.Price$0.16954
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16954 | $0.16954 |
| 10 | $0.15531 | $1.55310 |
| 50 | $0.14227 | $7.11350 |
| 100 | $0.13126 | $13.12600 |
| 500 | $0.12111 | $60.55500 |
| 1000 | $0.11174 | $111.74000 |
| 3000 | $0.10589 | $317.67000 |
| 5000 | $0.10035 | $501.75000 |
